Jdete na focení poprvé? Jistě máte spoustu dotazů.

Zde najdete informace pro zájemce o fotografování v ateliéru a časté dotazy návštěvníků. Pokud se zde nedozvíte odpověď na Vaši otázku nebo máte nějaké nejasnosti, tak mi určitě napište nebo zavolejte, ráda Vám vše objasním.

Kde fotíme?

Převážně v Berouně, kde mám zázemí ateliéru. Adresa je Palackého nám. 96/13 (pod „horní“ –  Plzeňskou bránou). Ateliér je zařízen pro fotografování dospělých i dětí, budoir focení a máme i speciální sklepní ateliér pro fotografování domácích mazlíčků. A kde ještě fotím? Všude, kde je co fotit a mám dostatek světla a podmínky pro pořízení fotografií. Při příznivém počasí můžeme využít v Králově Dvoře privátní luxusní a romantickou zahradu nebo můžeme pracovat víceméně v jakýchkoliv prostorách vybraných klientem. Fantazii se meze nekladou, vhodná jsou třeba místa s hezkou vyhlídkou nebo zajímavými detaily (květiny, dveře, brány, vzrostlé stromy apod.), fotit můžeme například i v prostorách hotelů, kostelů a architektonicky zajímavých budov, ale třeba i na louce, v lese nebo u Vás doma na gauči nebo odletět do Paříže pod Eifelovku. Záleží na Vašem přání a ochotě experimentovat. Vše je otázkou dohody, nebojte se mě oslovit s netradičním přáním, pokud to jen trochu půjde, ráda Vám vyhovím.

Kdy fotím a jak má ateliér otevřeno?

Otevírací doba ateliéru je flexibilní a odvíjí se od zadaných zakázek.

Pracuji převážně v odpoledních hodinách a v podvečer někdy časně ráno pokud se fotí v přirozeném světle, v ateliéru, kde si světlo „vyrábím“ sama pomocí zábleskových světel, na době focení příliš nezáleží, fotografování se tedy dá realizovat v době jaká vyhovuje klientům.

Jak se na focení objednat?

Zašlete prosím poptávku, co chcete fotit, jakou máte představu, pro jaký účel se fotografie budou používat a kdy by se Vám to nejvíc hodilo na info@rotart.cz zavoláte na tel. 776 543 808, funguji i na messengeru a whatsup. Buď Vám termín potvrdím nebo navrhnu jiný. Určitě se nějak dohodneme.

Jak samotné focení probíhá?

Ideálně v klidu a pohodě. Při focení nikam nechvátám a dokud nevyfotíme, co potřebujeme, tak neskončíme. Mám pro Vás připravené vždy i malé občerstvení a pro děti malý dáreček. Nejsem továrna na fotky. Individuální přístup a důvěra jsou pro mě důležité stejně jako příjemná atmosféra, která se projeví ve fotkách. Fotografování má být pro Vás hlavně zábava, pro děti platí focení hrou a pro dospělé víceméně také 🙂 Nudit se nebudete a stydět se také nemusíte. Nikdo na světě není dokonalý a každý má svou osobní krásu, kterou umím vyzdvihnout. Fotka Vám ukáže, co ve Vás opravdu je. Mým cílem je, aby Vám výsledná fotografie lichotila a dělala Vám radost.

Nemusíte se bát, že nebudete vědět co během focení dělat, celé fotografování vedu, řeknu Vám co a jak, abyste na fotce vypadali co nejlépe a zároveň přirozeně. Společně budeme hledat, co bude slušet přímo Vám osobně. Nepotkala jsem jediného člověka, na kterém bych neviděla něco krásného, vzhled není až tak podstatný, důležitá je vnitřní krása, úsměv, gesta, pohled.

V průběhu focení můžeme měnit rekvizity, pozadí, oblečení, účesy, make-up atd. Prostě si hrát.

Krom klasických portrétů můžeme focení stylizovat a dát tak fotkám umělecký nádech a originalitu. Záleží na Vás čemu všemu se propůjčíte, o nápady není nouze.

Pro klienty jsou k dispozici toalety a pro kočárky parkování. Součástí ateliéru je šatna, kde se můžete převléknout.

Za jak dlouho a jakým způsobem dostanu hotové fotografie?

To záleží hned na několika faktorech, hlavně na tom kolik zakázek mám aktuálně rozpracovaných a jak objemná je ta Vaše. Snažím se o chronologickou posloupnost, tedy zakázka, která přišla před Vámi bude s největší pravěpodobností i dokončena dříve, ale ve výjimečných případech, pokud fotky potřebujete urgentně, se snažím vyhovět. Většinou zakázky do deseti fotografií k retuši mívám hotové do týdne. Pokud fotím svatbu, kdy je potřeba zpracovat třeba i tisíc snímků, tak počítejte 3týdny až měsíc.

Hotové fotografie odevzdávám dvěma způsoby. Zašlu Vám je elektronicky skrze internetové úložiště v plném rozlišení odkud si je můžete stáhnout do pc. Dále vybrané fotografie tisknu a odevzdávám zároveň i tištěnou verzi, kterou si můžete vyzvednout buď u mě v ateliéru nebo na dohodnutém místě, případně je mohu zaslat poštou na adresu. Pokud si to přejete není problém fotky zálohovat i na nějaký nosič, USB nebo CD.

Postup při focení je následující: Nafotíme materiál – během 1-2dnů Vám zašlu náhledy toho, co jsme společně stvořili – Vy si vybíráte fotky k retuši (jak dlouho chcete vybírat je na Vás, někomu to trvá týden, jinému hodinu) – odešlete mi požadovaný výběr k retuši a já zahájím práci a natisknu – hotové fotky pošlu v jpg a zároveň zašlu tištěnou verzi nebo připravím k vyzvednutí. O konečné ceně a lhůtě dodání Vás informuji.

Vaše soukromí plně respektuji a s nikým dalším bez Vašeho souhlasu nesdílím Vámi poskytnutá data (email, telefon) a vše co nafotíme zůstává u mě v archivu, včetně raw dat, pokud byste o fotografie nějak přišli, tak máte u mě zálohu. Některé upravené fotografie občas použiji k prezentaci mé práce na mém webu s Vaším laskavým souhlasem.

Fotografie k retuši vybíráte Vy. Pokud si to budete přát mohu s výběrem pomoci.

Vyhrazuji si právo kteroukoliv Vámi vybranou fotku odmítnout k úpravě a nahradit jinou fotkou dle vlastního uvážení. Důvod odmítnutí Vám samozřejmě sdělím, většinou je to z důvodu technických nedostatků (nedostatečné ostrosti apod.). Stává se to zřídka, ale stát se to může.

Oblečení, líčení a obuv..

Pro portrétní focení je volba zcela na Vašem uvážení, pokud nevíte co si obléci, přineste si co máte a domníváte se, že by mohlo být vhodné a dovymyslíme pak spolu něco pěkného. Můžete se pak převléci v ateliéru. Ideální kombinace je něco jednobarevného a jednoduchého (halenku, košili) a na převlečení něco trochu zajímavějšího (třeba odvážnější šaty, huňatý svetr), dámám doporučuji vytáhnout i nějakou tu sukni. Šátky, šály, šperky, čelenky atd. udělají rovněž velkou službu. Nebo si s sebou také nemusíte brát nic a můžete využí zásob nejrůznějších oble(č)ků, šatů a doplňků v ateliéru a nebo můžeme fotit akt, pak nebudete potřebovat oblečení žádné 😀

Co se líčení týká, tak pro ateliérové focení doporučuji se nalíčit a to trochu výrazněji než je pro Vás obvyklé, záblesková světla make-up tlumí ‘vymývají’. To, co by bylo na denní nošení trochu moc je na focení akorát. Pokud si nejste jistá, vezměte si líčidla s sebou a můžete si udělat make up v ateliéru. Pokud nepoužíváte rtěnku, vezměte si alespoň jelení lůj (platí i pro muže) nebo lesk na rty. Portréty vypadají živěji, pokud máte lesklé rty. Po dohodě je možné zajistit služby vizážistky, která Vás může nalíčit a učesat profesionálně. Na rodinné a párové focení je ideální, když barevně sladíte oblečení, ale není to nezbytné. Přijďte hlavně v tom, v čem se dobře cítíte a co Vám sluší. Fotka je o Vás, ne o Vašem oblečení. Většinou platí, že méně je více a v jednoduchosti je krása.

Tipy a nápady pro inspiraci, najdete na internetu, pokud si do vyhledávače Google zadáte heslo: ‚what to wear to (a family) photo session‘ nebo nějakou obměnu tohoto hesla, najdete stovky obrázků nebo si vymyslete něco svého.

Máte konkrétní nápad na stylizaci? Tak šup sem s ním. Můžeme vytvořit něco extravagantního a netradičního, můžete si obléknout historické šaty nebo si nemusíte oblékat vůbec nic a nechat se pomalovat barvami nebo zabalit do látek, krajek nebo kožichu. Pokud přidete s vlastním zajímavým nápadem, který se mi bude líbit, tak máte možnost získat fotografie za zvýhodněnou cenu nebo zcela zdarma.

S obuví je to podobné, je dobré v nějakých botách přijít a nějaké si vzít s sebou na focení, případně můžete být naboso nebo si zapůjčit přezuvky anebo použít návleky. Pokud se během focení přezouvat nechcete a fotoplátno nebo koberce utrpí nějakou výraznější újmu, tak bude připočtena cena za každý započatý metr zničeného fotoplátna a to v ceně 160Kč/m nebo k focení připočtené náklady na vyčištění.

Doprovod

Můžete si přivést jako doprovod kohokoliv si jen budete přát, jen to prosím rozmyslete, obzvlášť, když se fotí malé děti, tak je větší počet osob v ateliéru spíš ke škodě než k užitku, protože prcka rozptylují od focení, jinak asistence kamarádů, sourozenců, rodičů nebo partnera se při focení vždycky hodí a je určitě vítána. O počtu lidí, kteří přijdou s Vámi mě prosím předem informujte, abych přizpůsobila prostory ateliéru počtu osob a přichystala dostatek židlí a občerstvení.

Fotobalíčky

Balíčky jsem zrušila, každá zakázka je jiná a má různé nároky na čas i zpracování a tomu odpovídá cena. Kupujete si čas s fotografem a hotové fotky. Na ceně se domluvíme předem, podle rozsahu práce. Orientační ceny si můžete prohlédnout v záložce ceník. Pro stálé klienty mám zajímavé slevy.

Děti

Nutno zmínit, že jako všude jinde, i u mě, za děti po celou dobu pobytu v ateliéru, zodpovídají jejich rodiče a tímto je prosím, aby své ratolesti ohlídaly, hlavně co se bezpečnosti týká. Jsou tu elektrické kabely, nechráněné zásuvky, fototechnika (stativy se světly se snažím mít vždy zatížené proti převrhnutí, ale víte co mláďata někdy dovedou..), ostré rohy, křehké rekvizity apod. Vážně by mě mrzelo, kdyby se někdo zranil. Dále platí, že pokud dítě něco zásadním způsobem poškodí, budu nucena požadovat náhradu ve výši tržní ceny předmětu. Děkuji za pochopení.

Vy Vaše děti znáte nejlépe Vy a víte co na ně platí, vezměte jim oblíbené hračky, jídlo, náhradní oblečení a vše co si myslíte, že by mohlo být potřeba, aby prcek v klidu a pohodě mohl zakempit v ateliéru. Někdy je to s dětmi na dýl někdy to jde rychle a hladce. Na narozeninové focení si můžete přinést vlastní dort, květiny, balónky nebo si nechat připravit takové zátiší od nás. Kreativita a invence rodičů vítána.

Pokud onemocníte, tak není problém focení odložit, prosím zavolejte a najdeme termín až budete zdrávi, nemá cenu to lámat přes koleno, nehledě na to, že nemocné děti většinou nemají zrovna nejlepší náladičku a nemoc se vyretušovat nedá.

Také bych chtěla podotknout, že není třeba na děti vyvíjet nátlak a křičet na ně během focení apod. Nezažila jsem jediné maličké dítě, které by se nechalo fotit bez ‚problému‘ aniž by dělalo nějaké blbiny a tzv. ‚nezlobilo‘. Je to zcela normální a běžné, že nevydrží sedět, nedělají, co se požaduje a utíkají ze záběru. Mám dost trpělivosti i času a s většinou prcků se ve spolupráci s rodiči vždy nějak dohodnu. Ideální je pokud děti berou focení jako hru a jsou v klidu a pohodě. Na fotkách je to pak znát a slzičky mohou mít někdy umělecký nádech, ale většinou nejsou žádoucí.

Pro každý věk dítěte tu máme něco, hračky a stylové oblečky i roztomilé dekorace. Můžeme si hrát na kovboje, princezny i karkulku. Cokoliv. Pro miminka Vám mohu nachystat krásné zátiší. Květiny, košíky, podlahy, látky a mnoho dalšího.

 

Zvířata

 

I Vaše zvířátko mohu vyfotit. Do ateliéru mohou jakákoliv zvířata, pokud projdou, proletí nebo prolezou dveřmi, koně fotím zásadně venku.. ;D

Klidně vezměte mazlíčka na focení s sebou. Je přece členem rodiny.

Je možné, že někdy u focení bude přítomná i moje psoasistentka Jackie. Pokud by to někomu vadilo, dejte mi vědět a pořeším to.

Pokud máte nějaké dotazy a nenašli jste odpověď, napište mi prosím email na info@rotart.cz nebo mi zavolejte na telefon +420 776 543 808

Těším se nashledanou

Jana Rotterová

fotografka

 

© Copyright Jana Rotterová - photographer | webdesign

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Soubory cookie lze pomocí Vašeho webového prohlížeče odmítnout nebo nastavit užívání jen některých souborů cookie. více informací

Nastavení cookie na tomto webu je nastaveno pro "povoleno cookies", aby vám poskytlo nejlepší možné prohlížení stránek. Pokud budete nadále používat tento web bez změny nastavení cookie nebo klepnete na tlačítko "Souhlasím" souhlasíte s podmínkami použití cookie.

Zavřít